Divadelné predstavenie Konvália v prevedení Divadla Ludus

Zaujímavé divadelné predstavenie pre školy, ktorého sa 22.2.2022 zúčastnili i žiaci našej školy, pripravilo divadlo Ludus. Divadlo vo svojom repertoári spracúva mnohé literárne témy, ktoré sú povinnou literatúrou pre žiakov stredných škôl. Herci pútavou a citlivou formou prepájajú divadlo s maturitnými témami a preto sú inšpiráciou nielen pre súčasných stredoškolákov. Pre budúcich maturantov je to mimoriadna príležitosť, ako si k literárnym dielam vytvoriť pozitívny vzťah, lebo vieme, že študenti čítajú omnoho menej, než v minulosti, a prostredníctvom bohatých obrazov a hereckých sugestívnych výkonov si ich môžu lepšie zapamätať. Keďže divadlo si prenajíma scénu divadla L+S v centre mesta, obohatili sme náš kultúrny zážitok aj o kratšiu prechádzku po starom meste – pod Michalskú bránu, Hlavné námestie a úzkymi uličkami popri Františkánskom kostole, kde sme si spravil aj pár fotiek.

V predstavení Konvália ide o biografický román Denisy Fulmekovej – Konvália, zakázaná láska Rudolfa Dilonga. Príbeh Vali Reiszovej, mladej poetky zo židovskej rodiny, ktorá sa zblíži s františkánskym mníchom a exponovaným slovenským básnikom Rudolfom Dilongom. Svoju spoločnú umeleckú tvorbu, svoj ľúbostný vzťah a neskôr rodinný život museli po celú dobu skrývať. Najskôr pre spoločenskú neprípustnosť, potom aj z politických a existenčných dôvodov. Napriek všetkým prekážkam však Vali počas vojnového slovenského štátu vydala dve zbierky básní, porodila Dilongovi dcéru a prežila besnenie holokaustu. Pred deportáciou ju zachránilo Dilongove spoločenské postavenie, no práve preň musel Dilong po vojne emigrovať.

Do pozornosti by som rada uviedla knihu, ktorá sa v súčasnosti nachádza na pultoch vydavateľstva Martinus v Bratislave a práve tento román sa stal podkladom k divadelnému predstaveniu, ktoré si žiaci po dlhej dobe covidových zákazov, vychutnali a niektorí, ako sa mi priznali, po prvýkrát v živote…

Do marcového programu je zaradené svetoznáme dielo Ericha Maria Remarqua Na západe nič nové, ktoré sa taktiež chystáme navštíviť, tentokrát so žiakmi maturitných ročníkov.

22.2.2022, Mgr. A. Nagyová